Показано с 1 по 33 из 108

Тема: Беседы с Еуропейцем

Комбинированный просмотр

  1. #1
    Одинокий воин Аватар для Bond
    Регистрация
    22.01.2009
    Адрес
    Львов
    Сообщений
    12,797
    Записей в дневнике
    6
    Вес репутации
    228

    По умолчанию

    ТО mrsChaos
    Возвращая к примеру Франции, позвольте привести пример
    Мовне питання — ключове в державному будівництві

    Іван ЮЩУК, завідувач кафедри слов'янської філології Київського міжнародного університету.

    Коли понад двісті років тому у Франції відбулася буржуазна революція, її керівників вжахнула феодальна роздрібненість населення: половина французів навіть не володіла французькою мовою. Коли сто сорок років тому Італія здобула незалежність, італійською мовою з 25 млн. населення розмовляло тільки 600 тис., тобто 2,4 відсотка.
    В Індонезії, яка визволилася 1945 року, є понад 300 різних мов. Колонізатори ж насаджували тут голландську мову. “Голландська стала мовою, якою я думав”, — писав перший президент незалежної Індонезії. А коли 1948 року відновилася держава Ізраїль, давньоєврейську мову іврит знали тільки одиниці.

    Що ж у такому разі роблять ці та інші держави?

    У Франції всіх чиновників зобов'язують розмовляти тільки французькою мовою, у війську вживається тільки французька мова, освіта, яка стала обов'язковою з 1886 року, надається лише французькою мовою, тільки цією мовою видаються книжки, журнали, газети. А в прийнятому 4 серпня 1994 року законі про застосування французької мови встановлено суворі санкції за ігнорування її на території держави.

    Керівники звільненої Італії кинули клич: «Італію створено, тепер треба створити італійців». За дорученням уряду відомий письменник Алессадро Мандзоні розробляє докладну програму утвердження італійської мови, і ця програма реалізується під прискіпливим контролем держави. Бо, як писав Мандзоні, «услід за єдністю управління, збройних сил і законів єдність мови найбільшою мірою сприяє тому, щоб зробити єдність нації відчутною, міцною й благотворною».

    В Індонезії в школах, починаючи з четвертого класу, всі предмети викладаються тільки індонезійською мовою. Те саме й у вищих навчальних закладах. Фільми озвучуються тільки індонезійською мовою. Вживання голландської мови в державних установах і закладах заборонено. У щорічних звітах президент доповідає не лише про стан економіки, а й про видання літератури державною мовою та про лінгвістичні дослідження. «У становленні індонезійської незалежної держави, — пише дослідник, — у розвитку сучасної індонезійської культури, а також у здісненні державної політики Республіки Індонезії величезна роль належить індонезійській мові».

    Євреї відновлення втраченої майже дві тисячі років тому власної держави тісно пов'язали з відродженням своєї давньої мови. Для вивчення івриту було створено мережу денних і вечірніх курсів, видавалася відповідна література, спеціальні газети. Військовослужбовці в армії проходили 180-годинний курс навчання івриту.

    Про мову, її функціонування піклуються не лише держави, які стають на шлях незалежності. Про неї дбають і ті держави, національним мовам яких абсолютно ніщо не загрожує. «Мабуть, — пише сучасний дослідник, — у жодній з розвинутих капіталістичних країн уряд не приділяє мовним питанням такої великої уваги, як у Японії». Тут для забезпечення всебічного розвитку й функціонування японської мови створено цілий ряд державних установ, на державному рівні ведуться дослідження з машинної лінгвістики, великими тиражами виходять мовознавчі журнали «Мовне існування», «Мова»; питання мовної практики посідають помітне місце в засобах масової інформації, тут навіть не дивина телевізійні серіали на лінгвістичні теми. Чи не це є одним із секретів японського дива?

    Відомо, як керівники СРСР, а тепер Російської Федерації дбали й дбають про утвердження російської мови не тільки на території власної держави, а й поза її межами. Американська держава вимагає від усіх своїх громадян, незалежно від їхнього етнічного походження, знання англійської мови. Німеччина не приймає до себе своїх співвітчизників-репатріантів, якщо вони не володіють німецькою мовою.

    Як стверджують соціологи, «спільна мова об'єднує людей», «спільна мова організовує досвід людей», «спільна мова також підтримує згуртованість суспільства». Спільна для всього суспільства мова дає змогу сконцентрувати весь його інтелектуальний потенціал і таким чином урешті-решт переростає в могутню рушійну силу суспільного прогресу.

    Чи не ущемлюються в такому разі права людини, зокрема національних меншин? Звичайно, право людини користуватися своєю рідною мовою незаперечне. Але не може мова кожної людини бути державною, тобто загальнообов'язковою. У людини, крім прав, є ще й обов'язки перед суспільством, у якому вона живе. «...Особи, які належать до національних меншин, зобов'язані інтегруватися в більш широке суспільство через належне володіння державною мовою», — говориться в Гаазьких рекомендаціях щодо прав національних меншин на освіту. І це аж ніяк не шкодить виявленню людиною своїх потенціальних можливостей і реалізації себе в суспільстві.

    Про це свідчить діяльність в Україні хоч би таких високо шанованих українцями людей неукраїнського походження, як Марко Вовчок, Микола Аркас, Вікентій Хвойка, Софія Русова-Ліндфорс, Іван Кавалерідзе, Олена Курило, Микола Бажан, Майк Йогансен, Освальд Бурхардт. До речі, більшість з них за часів української бездержавності були кваліфіковані як «українські буржуазні націоналісти», їхній внесок в українську, а отже, й світову, загальнолюдську культуру безсумнівний.

    Що ж робиться в Україні для утвердження української мови як єдиної державної? 12 лютого 1991 року було прийнято Державну програму розвитку української мови та інших національних мов в Українській РСР на період до 2000 року, 8 вересня 1997 року затверджено Комплексні заходи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови (постанова Кабінету Міністрів №998), 21 червня 2000 року внесено Зміни і доповнення до постанови Кабінету Міністрів №998. Проте ані Програма, ані Комплексні заходи, ані Зміни й доповнення не виконані.

    12 березня 2003 року у Верховній Раді відбулися відкриті слухання «Про функціонування української мови в Україні». Обговорення було конструктивне, виступи науково об?рунтовані. І що з того? Та ж Верховна Рада 15 травня цього року ратифікувала Хартію регіональних мов і мов національних меншин у варіанті, який послаблює і без того слабкі позиції української мови,

    Зросійщення України не припиняється: книги українською мовою — рідкісні; газети, телебачення, радіо — майже всуціль російськомовні; вищі навчальні заклади у переважній більшості — зрусифіковані; навіть в армії — панує російська мова. Комусь це потрібно, щоб Україна залишалася на задвірках цивілізації або й зовсім зникла як держава.

    Який вихід? Звичайно, передусім треба виконати вже розроблені заходи. Але виконання їх саботувалося й буде саботуватися теперішніми чиновниками. Тому, якщо ми хочемо забезпечити державне майбутнє України, нам треба виховувати національне свідому українську інтелігенцію, нові кадри, які прийдуть на зміну зденаціоналізованим чиновникам. Зрозуміло, далеко не всі викладачі готові до цього, багато з них виховані ще в русифікаторському дусі. Тому це треба робити за допомогою навчальних предметів (кількість годин на викладання яких, до речі, саме тепер чомусь різко скорочується).

    Студенти, незалежно від спеціальності, повинні прослухати по два семестри (по 70 аудиторних годин щорічно, тобто менше 7 відсотків усього аудиторного часу) такі чотири важливі загальноосвітні предмети:

    1) культура української мови (це повинен бути передусім практичний курс, спрямований на якомога повніше оволодіння виражальними засобами української літературної мови);

    2) новітня українська література (останні, суспільне вагомі й злободенні твори українських письменників);

    3) історія України (це повинен бути насамперед аналіз помилок і здобутків українського народу на його історичному шляху)

    4) українська культура (цей курс не слід підмінювати вивченням зарубіжних культур — це має йти само собою).

    І весь цей українознавчий, державотворчий цикл предметів повинен завершуватися обов'язковим державним іспитом, а не просто заліками. Тільки таким чином можна буде зрушити з місця мовну, а отже, й усі інші нерозв'язані досі проблеми. Держава будується насамперед у свідомості її громадян.

  2. #2
    **** Аватар для mrsChaos
    Регистрация
    23.12.2008
    Адрес
    Достойный поклонения
    Сообщений
    921
    Вес репутации
    82

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    ТО mrsChaos
    Многа букаф, я буду кратка, ибо краткость -сестра таланта.
    Потому что Украине немного больше 10 лет, даже процесс создания государства занимает значительно большее время( если уж кто -то сильно хочет называть это именно так), а язык возникает намного позже...Это естественные причины, которые не зависят от желания политиков и еуропейцев

  3. #3
    Редкая птица Аватар для Негра
    Регистрация
    11.02.2009
    Адрес
    Москва-Нижневартовск
    Сообщений
    40,124
    Записей в дневнике
    5
    Вес репутации
    826

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от mrsChaos Посмотреть сообщение
    а язык возникает намного позже...
    Ну... это весьма спорно... Насколько я помню (во всяком случае меня вроде так учили), государство возникало издревле на основе образовавшегося к тому времени племенного союза, говорившего на одном языке...

    В ком не воспитано чувство свободы,
    Тот не займет его; нужны не годы —
    Нужны столетья, и кровь, и борьба,
    Чтоб человека создать из раба.
    (Н.А.Некрасов)

  4. #4
    Одинокий воин Аватар для Bond
    Регистрация
    22.01.2009
    Адрес
    Львов
    Сообщений
    12,797
    Записей в дневнике
    6
    Вес репутации
    228

    По умолчанию


    Цитата Сообщение от mrsChaos Посмотреть сообщение
    Многа букаф, я буду кратка, ибо краткость -сестра таланта.
    Потому что Украине немного больше 10 лет, даже процесс создания государства занимает значительно большее время( если уж кто -то сильно хочет называть это именно так), а язык возникает намного позже...Это естественные причины, которые не зависят от желания политиков и еуропейцев
    Добрый вечер, шановна пани mrsChaos.

    Очень рад продолжить с Вами разговор.

    Кто Вам сказал, что Украине только немногим больше 10 лет ?
    Только в 20 веке Украина приобретала государственность несколько раз !
    Да. Это трагедия государства, окруженного враждебными ему более сильными государствами. Тем более, враждующими между собой. И это трагедия народа и людей, которые должны деоать выбор, кому служить !
    Не будем лезть в более раннею историю.
    Сейчас государство Украина есть, есть язык этого государства, есть народ.
    Нужно только определить вектор развития.
    Или мы вместе с Европой, а мы европейское государство. Или мы опять смотрим на восток, на тайгу, на кавказ, на пустыни...

    Вернемся к Франции. То, что Франция, при всех усилиях сохранения своего государственного языка, заботится о сохранении исчезающих языков (о чем говорят свитлыны, любезно показаные нам ), говорит только об одном.
    Франция следует Европейской Хартии сохранения Минорных языков.

    У нас в Украине эта Хартия тоже ратифицирована. Но, к сожалению, она самым бестыжим образом перекручена ! Ее используют не для сохранения греческого, татарского, гагаузкого, цыганского и многих других языков, а для того, чтобы закрепить главенство и так распространенного, имеющего свое Государство - русского ! Согласитесь, это не одно и тоже.

    Кстати, у нас во Львове, планируют переводить названия улиц на два языка.
    На украинском и тоже самое на латыне. Чтобы вся Европа приезжала е нам...
    Последний раз редактировалось Bond; 18.09.2009 в 00:19.

  5. #5
    Аббат д'Эрбле Аватар для SherXan
    Регистрация
    24.12.2008
    Адрес
    Севастополь, Сталинград, Екатеринослав...ЮФО, короче го
    Сообщений
    4,506
    Вес репутации
    185

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Кто Вам сказал, что Украине только немногим больше 10 лет ?
    Курс новейшей истории.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Только в 20 веке Украина приобретала государственность несколько раз !
    Как Талибан и Грициан-Таврический.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Да. Это трагедия государства, окруженного враждебными ему более сильными государствами. Тем более, враждующими между собой. И это трагедия народа и людей, которые должны деоать выбор, кому служить !
    Кто ему доктор?
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Не будем лезть в более раннею историю.
    Логично. Посему беседы про голодоморы рекомендую прекратить.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Сейчас государство Украина есть, есть язык этого государства, есть народ.
    Ну ролевики тоже эльфийский язык учат и государства образуют на две-три недели. Даже короли имеются.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Или мы вместе с Европой, а мы европейское государство. Или мы опять смотрим на восток, на тайгу, на кавказ, на пустыни...
    Угу. Европейское, как Румыния.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    У нас в Украине эта Хартия тоже ратифицирована. Но, к сожалению, она самым бестыжим образом перекручена ! Ее используют не для сохранения греческого, татарского, гагаузкого, цыганского и многих других языков, а для того, чтобы закрепить главенство и так распространенного, имеющего свое Государство - русского ! Согласитесь, это не одно и тоже.
    Да без проблем. Объявить референдум на территориях, населенных этническими русскими. И тихо-мирно, согласно волеизъявлению, присоединить к Ростовской области и Краснодарскому краю.
    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    На украинском и тоже самое на латыне. Чтобы вся Европа приезжала е нам...
    Хоррор-тур?
    Хороший человек должен жить в Крыму, а плохой - в Ивано-Франковске.

  6. Сказали спасибо SherXan :

    mrsChaos (18.09.2009)

  7. #6
    Народный Оч.умелец Аватар для Yeti-44
    Регистрация
    23.12.2008
    Сообщений
    5,088
    Записей в дневнике
    4
    Вес репутации
    205

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Кстати, у нас во Львове, планируют переводить названия улиц на два языка.
    На украинском и тоже самое на латыне. Чтобы вся Европа приезжала е нам...
    А чего ж не на сансаре? Глядишь, не только Эуропа, но и с Венеры заглядывали бы. И че-нить венерическое подогнали.
    Во времена всеобщей лжи говорить правду — это экстремизм. (Дж. Оруэлл)

  8. #7
    Banned
    Регистрация
    24.12.2008
    Адрес
    Киев
    Сообщений
    7,810
    Вес репутации
    0

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Bond Посмотреть сообщение
    Кстати, у нас во Львове, планируют переводить названия улиц на два языка.
    На украинском и тоже самое на латыне. Чтобы вся Европа приезжала е нам...
    Не знаю как там с потоком европейских туристов (хотя идея продублировать всякие там указатели еще и на английском - вполне здравая), но в последние пару лет смотаться во Львов на выходные или деньков на 3-5 стало достаточно популярным у жителей других городов Украины. Там есть где отдохнуть и чего посмотреть (если знать где смотреть)
    Этим летом был там дважды и оба раза по выходным дням весь центр был запружен туристами (особенно пл. Рынок и пр. Свободы)

  9. Сказали спасибо Observerr :

    Bond (19.09.2009)

  10. #8
    Аббат д'Эрбле Аватар для SherXan
    Регистрация
    24.12.2008
    Адрес
    Севастополь, Сталинград, Екатеринослав...ЮФО, короче го
    Сообщений
    4,506
    Вес репутации
    185

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Observerr Посмотреть сообщение
    но в последние пару лет смотаться во Львов на выходные или деньков на 3-5 стало достаточно популярным у жителей других городов Украины. Там есть где отдохнуть и чего посмотреть (если знать где смотреть)
    Этим летом был там дважды и оба раза по выходным дням весь центр был запружен туристами (особенно пл. Рынок и пр. Свободы)
    Кризис, шо поделать. На нормальные туры денег нету.
    Хороший человек должен жить в Крыму, а плохой - в Ивано-Франковске.

  11. #9
    Одинокий воин Аватар для Bond
    Регистрация
    22.01.2009
    Адрес
    Львов
    Сообщений
    12,797
    Записей в дневнике
    6
    Вес репутации
    228

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от SherXan Посмотреть сообщение
    Кризис, шо поделать. На нормальные туры денег нету.
    Напрасно Вы так, SherXan
    Кризис - кризисом
    Нацики - нациками
    А Львов был, есть и будет.
    И в нем есть, что посмотреть и где побывать. И надо признать, сделано многое по приведению в порядок музеев, церквей, замков...

    Для желающих, посетите наш сайт. Сайт Манкуртов.

Ваши права

  • Вы не можете создавать новые темы
  • Вы не можете отвечать в темах
  • Вы не можете прикреплять вложения
  • Вы не можете редактировать свои сообщения
  •